Pulmološki pregled
Imate probleme sa plućima ili dišnim putevima? Pulmološki pregled u Atrijum Poliklinici prvi je korak ka...
Pulmologija je grana medicine koja se bavi dijagnostikom, liječenjem i prevencijom bolesti dišnih organa, kao što su pluća, bronhiji, dušnik i plućne ovojnice. Ova specijalnost se bavi raznim bolestima dišnih organa, uključujući i astmu, bronhitis, emfizem, pneumoniju, teška plućna oboljenja kao što suhronična opstruktivna plućna bolest i rak pluća.
Pulmologija se, također, bavi i poremećajima spavanja, kao što su apneja ili pak loša kvaliteta sna, od kojih svi mogu utjecati i na zdravlje dišnih organa.
Liječenje bolesti dišnih organa uključuje terapiju lijekovima, korištenje inhalatora, fizioterapija, liječenje kiseonikom, hirurgiju i druge metode liječenja. U takvim slučajevima pulmologija igra ključnu ulogu pri održavanju zdravlja dišnih organa i prevenciji ozbiljnih komplikacija dišnih organa.
Stoga su i pulmolozi specijalisti koji se bave prevencijom, dijagnostikom i liječenjem bolesti respiratornog sistema, a neke od najčešćih bolesti koje su predmet liječenja ove grane medicine su: astma, bronhitis, emfizem, pneumonija, rak pluća i tuberkuloza.
Pulmolozi su specijalizirani za dijagnosticiranje bolesti koje se odnose na pluća, kašalj, otežano disanje, bol u prsima i iznenadni gubitak daha. Oni prakticiraju različite metode dijagnostike, uključujući i testove plućne funkcije, rendgenske pretrage, CT skeniranje, bronhoskopiju, biopsiju pluća i mnoge druge.
Liječenje plućnih bolesti može uključivati uporabu lijekova za smanjenje upale, bronhodilatatore, kortikosteroide, antibiotike i druge terapije. Također, vrlo često pulmolozi preporučuju i promjene u životnom stilu pacijenata sa poteškoćama u respiratornom sistemu, kao što su prestanak konzumiranja cigareta, uvođenje zdrave prehrane ili dodatn etjelesne aktivnosti.
Pulmologija je važna grana medicine jer su plućna oboljenja podložna brojnim faktorima i rizicima iz naše svakodnevne okoline, te je respiratorni sistem svake osobe ugrožen zbog tih faktora. Neki od najčešćih koje primijetimo su zagađenje zraka, pušenje, infekcije i genetski faktori.
Upravo zbog toga je važno pravovremeno otkrivanje i liječenje ovih bolesti, zbog čega pulmologija i specijalisti ove grane medicine igraju važnu ulogu u sprečavanju i liječenju plućnih bolesti, te pomažu pacijentima da žive zdravijim životom.
Kao u svakoj grani medicinske prakse, postoje određeni rizici i potencijalne nuspojave u pulmologiji. Ovi rizici mogu varirati ovisno o specifičnoj dijagnostičkoj ili terapijskoj metodi koja se koristi.
Primjeri rizika i nuspojava koje se mogu pojaviti u pulmologiji uključuju alergijske reakcije na lijekove, komplikacije pri dijagnostičkim postupcima kao što su bronhoskopija ili torakocenteza, pogoršanje disanja i rizik od infekcije pluća usljed dugotrajnog korištenja respiratornih uređaja.
Rizici i nuspojave mogu se smanjiti primjenom pravilnih protokola kada su dijagnostički i terapijski postupci u pitanju, kao i provođenjem pažljivog praćenja pacijenata tijekom i nakon liječenja. Važno je da se pacijenti informiraju o mogućim rizicima i nuspojavama, te da razgovaraju sa svojim pulmologom o njihovoj individualnoj situaciji i planu liječenja.
Šta su najčešće bolesti dišnog sustava?
Najčešće bolesti dišnog sustava su astma, bronhitis, upala pluća, pneumonija i rak pluća.
Kako se dijagnosticira plućna bolest?
Plućne bolesti se dijagnosticiraju uz pomoć medicinskih dijagnostičkih postupaka poput rendgenskih snimki pluća, CT skeniranja, spirometrije i bronhoskopije.
Kada je potrebno potražiti pomoć pulmologa?
Potrebno je potražiti pomoć pulmologa kada se pojave simptomi kao što su otežano disanje, kašalj, bolovi u prsima i drugi simptomi koji ukazuju na probleme s dišnim sustavom. Također, potrebno je redovito odlaziti na preventivne preglede kako bi se otkrile eventualne bolesti u početnoj fazi.
Povezane usluge iz iste oblasti