Radiologija
Na usluzi Poliklinike Atrijum su spiralni CT i RTG aparati koji mogu odgovoriti svim radiološkim zahtjevima.
Ultrazvuk je neinvazivni test, tačnije medicinska dijagnostička metoda. Ultrazvučna slika se drugačije i naziva sonogram. Ultrazvuk koristi visokofrekventne zvučne talase za kreiranje slika ili videozapisa unutrašnjih organa ili drugih mekih tkiva, kao što su krvni sudovi u realnom vremenu. Ultrazvuk omogućava zdravstvenim radnicima da “vide” detalje mekih tkiva unutar vašeg tijela bez pravljenja ikakvih rezova (posjekotina). I za razliku od rendgenskih zraka, ultrazvuk ne koristi zračenje. Iako većina ljudi povezuje ultrazvuk s trudnoćom, zdravstveni radnici koriste ultrazvuk za različite situacije i za pregled nekoliko različitih dijelova unutrašnjosti vašeg tijela.
Štitna žlijezda je endokrina žlijezda. Smještena je u prednjem, donjem dijelu vrata, čine ju dva režnja koji su povezani središnjim dijelom. Ona je glavna energetska žlijezda i regulira rad svih tjelesnih stanica, jer hormoni koje ona luči direktno utječu na metabolizam svih tjelesnih stanica.
Hormoni štitne žlijezde su trijodtironin (T3) i tiroksin (T4). Štitna žlijezda nadređena žlijezda hipofiza luči tiroidni stimulirajući hormon (TSH). Preporučuje se mjerenje slobodnih oblika hormona štitne žlijezde iz krvi (fT3, fT4, TSH). Svakako treba kontrolirati i antitijela štitne žlijezde jer se u današnje vrijeme sve češće pojavljuje antoimuna bolest štitne žlijezde koju karakteriziraju visoka antitijela u krvi.
Ultrazvuk treba napraviti ukoliko postoji sumnja na proces u štitnoj žlijezdi. Preporuku za ultrazvuk može dati ljekar opće medicine, na temelju subjektivnih smetnji osobe ili se ultrazvuk može raditi po preporuci endokrinologa (specijalista za žlijezde s unutrašnjim izlučivanjem). Najčešći takvi simptomi su:
Tada prvo treba napraviti laboratorijske nalaze (hormone i antitijela), a kako bi se upotpunila dijagnoza, svakako i ultrazvuk.
Ultrazvuk je bezbolna i jednostavna metoda pregleda, radi se u položaju ležeći na leđima. Ljekar ultrazvučnom sondom mjeri veličinu štitne žlijezde, gleda njezinu morfologiju, eventualne čvoriće i promjene. Ne postoji posebna priprema za ultrazvuk štitne žlijezde niti životna dob u kojoj se taj pregled treba raditi.
Ultrazvuk štitne žlijezde je siguran dijagnostički postupak i ne bi trebao uzrokovati ozbiljne nuspojave. Međutim, mogu se pojaviti neke manje nuspojave, kao što su blagi bolovi, iritacija ili osjetljivost u vratu dok se senzor pomiče preko kože. Također je moguće da se osjeti lagano nelagodnost ili pritisak u grlu. Ove nuspojave su kratkoročne i obično se rješavaju vrlo brzo nakon postupka. U rijetkim slučajevima, ultrazvuk može otkriti prisutnost tumora ili drugih abnormalnosti u štitnjači, što može zahtijevati daljnje medicinsko liječenje.
Povezane usluge iz iste oblasti