RTG pregled pluća
RTG pluća prvi je korak u očuvanju zdravog unosa kisika u Vaše tijelo. Naša pluća trebaju konstantnu njegu...
RTG (rendgen) dijagnostika je jedna od najstarijih i najčešće korištenih metoda dijagnosticiranja u medicini. Radi se o tehnici koja koristi elektromagnetsko zračenje u obliku rendgenskih zraka kako bi se dobile slike unutarnjih struktura tijela. RTG dijagnostika je neinvazivna i brza, što je čini korisnom u dijagnosticiranju raznih bolesti i stanja. U RTG dijagnostici, pacijent stoji, leži ili sjedi ispred rendgenskog stroja, a tijelo se izlaže maloj količini jonizirajućeg zračenja. Rendgenski zraci prolaze kroz tijelo i stvaraju sliku na posebnom filmu ili na digitalnom senzoru koji se nalazi na drugoj strani pacijenta. Na slikama se mogu vidjeti kosti, unutarnji organi i meka tkiva. RTG dijagnostika je relativno jeftina i brza te je dostupna u gotovo svim bolnicama i medicinskim ustanovama. Međutim, izloženost jonizirajućem zračenju može biti štetna, posebno kod češćeg ponavljanja postupka. Zbog toga se obično izbjegava u dijagnosticiranju trudnica i djece te se primjenjuju druge, sigurnije metode dijagnostike.
RTG urotrakta je dijagnostički postupak koji koristi rendgenske zrake kako bi se vizualizirali organi urinarnog sustava, uključujući bubrege, mjehur i uretru. Urotraktni sustav je odgovoran za stvaranje, skladištenje i eliminaciju urina iz tijela.
RTG urotrakta se najčešće koristi za dijagnosticiranje kamenja u bubrezima, infekcija urinarnog sustava, upale mjehura, tumora i drugih problema urotrakta. Postupak uključuje pacijenta koji stoji ili leži na RTG stolu dok se rendgenski zrakovi usmjeravaju prema trbuhu i zdjelici.
Prije postupka, pacijent će morati pripremiti crijeva i mjehur, obično uzimanjem oralnog kontrastnog sredstva ili primjenom katetera u mjehur. Tijekom postupka, pacijent će morati zadržati dah dok se slike uzimaju. Postupak je obično brz i ne stvara nelagodu pacijentima.
RTG urotrakta može biti koristan u dijagnosticiranju brojnih stanja urinarnog sustava, ali ima ograničenja. Na primjer, neki kamenje u bubrezima mogu biti premaleni za vizualizaciju na RTG-u, a drugi oblici dijagnostičkih testova, poput ultrazvuka ili CT skeniranja, mogu biti potrebni za potpunu dijagnostiku.
U svakom slučaju, važno je potražiti medicinsku pomoć ako imate simptome koji ukazuju na probleme urotrakta, kao što su bol u donjem dijelu trbuha, bol pri mokrenju ili poteškoće s mokrenjem.
RTG dijagnostika, poput RTG-a urotrakta, je relativno jeftina i brza te je dostupna u gotovo svim bolnicama i medicinskim ustanovama. Međutim, izloženost jonizirajućem zračenju može biti štetna, posebno kod češćeg ponavljanja postupka. Zbog toga se obično izbjegava u dijagnosticiranju bolesti kod trudnica i djece te se primjenjuju druge, sigurnije metode dijagnostike. Uz brzi napredak tehnologije, postoje i druge naprednije metode dijagnostike koje su sigurnije i pružaju bolje kvalitete slika od RTG dijagnostike. Ipak, RTG dijagnostika ostaje jedna od osnovnih metoda dijagnostike koja se koristi u mnogim situacijama.
Povezane usluge iz iste oblasti